clubs

ALEX SCOTT & STAFF
WEST GIPPSLAND FOOTBALL
NETBALL COMPETITION

PREMIERS

SENIORS FOOTBALL

   YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE BEST ON GROUND
2017 Inverloch-Kongwak Cora Lynn   15.18 (126) v. 4.7 (31) Wonthaggi Toby Mahoney (Inverloch-Kongwak)
 2018 Phillip Island  Koo Wee Rup  14.18 (102) v. 0.3 (3)   Garfield Aaron Edwards (Phillip Island) 
           
           
           
           
           

RESERVES FOOTBALL

YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE  BEST ON GROUND
2017 Koo Wee Rup  Phillip Island  6.3 (39) v. 3.7 (25) Wonthaggi Matt Cameron (Koo Wee Rup)
 2018 Koo Wee Rup  Inverloch-Kongwak  8.3 (51) v. 2.1 (13)  Garfield  Matt Cameron (Koo Wee Rup) 
           
           
           
           
           

THIRDS FOOTBALL

YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE BEST ON GROUND
2017  Garfield  Cora Lynn   3.5 (23) v. 3.1 (19)  Wonthaggi Damion Denysekno  (Garfield)
 2018 Phillip Island  Cora Lynn 3.8 (26) v. 1.6 (12)  Garfield  Connor Thompson (Phillip Island) 
           
           
           
           
           

FOURTHS FOOTBALL

 YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE BEST ON GROUND
2017  Bunyip  Phillip Island  2.9 (21) v. 3.0 (18)  Wonthaggi Dylan Gallasch (Bunyip)
 2018 Koo Wee Rup   Inverloch-Kongwak 4.3 (27) v. 2.5 (17)  Garfield   Nick Prowd (Koo Wee Rup)
           
           
           
           
           

A GRADE NETBALL

YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE BEST ON COURT
2017 Dalyston  Korumburra-Bena  34-26  Wonthaggi Jarney Thomas (Dalyston)
 2018 Dalyston  Phillip Island   27-26 Garfield   Kasey Beattie (Phillip Island) 
           
           
           
           
           

B GRADE NETBALL

YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE BEST ON COURT
2017 Korumburra-Bena  Dalyston  51-41  Wonthaggi Jamie-Lee Jeffs (Korumburra-Bena)
2018  Dalyston   Koo Wee Rup  33-29 Garfield  Sarah Blundell (Dalyston) 
           
           
           
           
           

C GRADE NETBALL

YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE BEST ON COURT
2017 Dalyston  Kooweerup 28-22 Wonthaggi Emma Ton (Dalyston)
 2018  Inverloch-Kongwak  Phillip Island  33-30 (AET) Garfield  Allison Hayes (Inverloch Kongwak)
           
           
           
           
           

17&UNDER NETBALL

YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE BEST ON COURT
2017 Dalyston Inverloch-Kongwak  33-24  Wonthaggi Gemma Thomas (Dalyston)
 2018 Bunyip  Dalyston  45-43  Garfield  Natalia Dijkstra (Bunyip) 
           
           
           
           
           

15&UNDER NETBALL

YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE BEST ON COURT
2017 Korumburra-Bena  Phillip Island  32-22  Wonthaggi Darci Holmes (Korumburra-Bena)
 2018  Phillip Island Korumburra Bena   20-17 Garfield  Sunday Brisbane (Phillip Island) 
           
           
           
           
           

13&UNDER NETBALL

YEAR PREMIER RUNNER UP GRAND FINAL SCORE VENUE BEST ON COURT
2017 Cora Lynn  Kooweerup  23-22 (AET) Wonthaggi Teegan Thornhill (Kooweerup)
 2018  Cora Lynn Inverloch-Kongwak  24-13  Garfield  Lexi Schade