clubs

ALEX SCOTT & STAFF
WEST GIPPSLAND FOOTBALL
NETBALL COMPETITION

TEAM OF THE YEAR

2018

PAKENHAM GAZETTE SENIOR FOOTBALL TEAM OF THE YEAR

FB: Tim Miller (Kooweerup), Daniel Battaglin (Nar Nar Goon), Shaun Sparks (Cora Lynn)

HB: Nathan Voss (Kooweerup), Michael Wallace (Garfield), Lewis Rankin (Inverloch Kongwak)

C: Zak Vernon (Phillip Island), Trent Armour (Nar Nar Goon), Luke Walker (Kooweerup)

HF: Tom Wyatt (Inverloch Kongwak), Toby Mahoney (Inverloch Kongwak), Brendan Hermann (Nar Nar Goon)

FF: Jack Taylor (Phillip Island), Troy McDermott (Nar Nar Goon), Jason Wells (Kooweerup)

Ruck: Billy Thomas (Cora Lynn), Brendan Kimber (Phillip Island), Andy Soumilas (Inverloch Kongwak)

Interchange: Kurt Thomas (Dalyston), Chris Johnson (Cora Lynn), Mark Griffin (Phillip Island), Jaymie Youle (Phillip Island), Jake Blackwood (Nar Nar Goon), Damien Szwaja (Bunyip)

Coach: Beau Vernon (Phillip Island)

Captain: Brendan Kimber (Phillip Island)

Vice-Captain: Andy Soumilas (Inverloch-Kongwak)

 

OPEN NETBALL

Defence: Alana McRae (Dalyston), Lawri Piera (Phillip Island)

Mid court: Kelsey Buxton (Inverloch Kongwak), Georgia Keysers (Nar Nar Goon), Kate Murphy (Koo Wee Rup)

Attack: Kim Hillberg (Korumburra Bena), Janelle Smyth (Phillip Island)

Interchange: Britt Thomas (Dalyston), Mariah Bell (Koo Wee Rup), Hannah McRae (Dalyston), Renee Pilkington (Inverloch Kongwak), Gemma Dixon (Korumburra Bena)

Coach: Kate Steel (Phillip Island)

2017

 

PAKENHAM GAZETTE SENIOR FOOTBALL TEAM OF THE YEAR

FB: Sam Batson (Garfield), Tyler Payroli (Nar Nar Goon), Dylan Clark (Inverloch-Kongwak)

HB: Nick Henwood (Nar Nar Goon), Brad Fisher (Dalyston), Luke Walker (Kooweerup)

C: Nathan Muratore (Kooweerup), Chris Endres (Kilcunda-Bass), Michael Marotta (Dalyston)

HF: Nathan Gillis (Cora Lynn), Ryan Gillis (Cora Lynn), Jeremy Monckton (Cora Lynn)

FF: Toby Mahoney (Inverloch-Kongwak), Nathan Langley (Cora Lynn), Jason Wells (Kilcunda-Bass)

Ruck: Daniel Calteri (Kooweerup), Brendan Kimber (Phillip Island), Andrew Soumilas (Inverloch-Kongwak)

Interchange: Nick Higginson (Phillip Island), Jackson Dalton (Cora Lynn), Brent Macaffer (Kilcunda-Bass), Kyle Kirk (Dalyston), Corey Casey (Inverloch-Kongwak), Joel Gibson (Bunyip)

Coach: Ben Soumilas (Inverloch-Kongwak)

Captain: Brendan Kimber (Phillip Island)

 

OPEN NETBALL

Defence: Ebony Mumford (Bunyip), Christie Hillberg (Korumburra Bena)

Mid court: Kasey Beattie (Phillip Island), Jacqueline Snooks (Korumburra Bena), Georgia Keysers (Nar Nar Goon)

Attack: Janelle Smyth (Phillip Island), Kim Hillberg (Korumburra Bena)

Interchange: Sheena Clarke (Koo Wee Rup), Gemma Dixon (Korumburra Bena), Britt Thomas (Dalyston), Rebecca Cox (Nar Nar Goon), Tess Angarane (Dalyston)

Coach: Christie Hillberg (Korumburra Bena)