clubs

ALEX SCOTT & STAFF
WEST GIPPSLAND FOOTBALL
NETBALL COMPETITION

Pubished on 22 August 2022
1ST ELIMINATION FINAL PREVIEW

By David Nagel

Warragul Industrials has already produced one of the biggest upsets of the season and will be out to repeat the dose when the Dusties start underdogs against Inverloch-Kongwak in the first elimination final on Saturday.

The Dusties, who finished sixth, have played fellow finals contenders on nine occasions this season, and on eight occasions it hasn’t really gone well.

But their one win…well it was an absolute beauty and will provide coach Harmit Singh and his side with the confidence to take it to the third-placed Sea Eagles at the Bass Recreation Reserve on Saturday.

The Dusties 38-point victory over Phillip Island in round 12 was meticulously orchestrated, with Singh imploring his players to overcome the odds and take the challenge head on.

On that particular occasion – they did just that.

“Apart from finals, it’s probably the best win I’ve been a part of,” Singh said, before explaining the back story.

“People forget how much turnover our list has had…we lost to Phillip Island in round 16, 2019, by 167 points, so for us to be anywhere near competitive we needed everyone to do their job, and to be invested and play with real intent for longer.

“We had a clear plan on how we wanted to play, so to be in the game at quarter time, and then again after the second quarter, gave us belief and confidence that what we were doing was working.

“And they went on with it, which is a credit to the 21 boys on how hard they worked both with and without the ball.”

The Dusties victory was all the more meritorious considering the interrupted nature of its preparation.

Skipper, and superstar, Shane Brewster pulled out with sore ribs on Friday night, while valuable-mid Kane Oldham (Back) and forward Anthony Bruhn (Head knock) were others to sit on the sidelines.

Singh was proud of the remaining Dusties’ dedication to the task at hand.

“We obviously had to change things up a bit, but the commitment from the group on Thursday night to try and understand the way I wanted to play was excellent,” Singh said.

“We’ve shown in games this year that we can be really good for a quarter or a half, against all opposition, but we haven’t maintained that level for four quarters.

“I was very proud of the group to commit to playing our way against very good opposition that we rate very highly.

“There’s no way to hide against the better teams in the competition, they hold you accountable…and we dealt with that well against Phillip Island.”

Inverloch will certainly hold Warragul accountable on the weekend, considering the Sea Eagles have put the clamps on the Dusties both times they have met this year.

The Dusties have only managed 36 and 45 points in their two encounters.

The Dusties have some lively types up forward, with Mason McGarrity booting bags of seven and 10 this season, but no other player has kicked more than four goals in a game this year.

Travis Ogden, Anthony Bruhn and Kane Taylor are the players to do so, while key talls Jackson Mockett and Kyle Staples will certainly drift forward at times to try and test the Sea Eagles defence.

The Sea Eagles have also only been steady, rather than spectacular, in front of goals with Jenson Garnham being the livewire up forward with nine goals over the last three weeks of footy.

But the Sea Eagles hold the aces over the ground, with players like Oscar Toussaint, Corey Casey and Dylan Clark set to lead their team to victory.

It’s been a great season Dusties – and you are roughly a one-in-nine chance – but it’s the Sea Eagles to progress with a 26-point victory.

FINALS RECORDS SINCE 2010                                                                 

CLUB                                                  FINALS  WON     LOSS      GF’s       FLAGS

INVERLOCH-KONGWAK                 12           6             6             2             1

WARRAGUL INDUSTRIALS            17           7             10           1             0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FINALS RECORDS SINCE 2010

CLUB                                                  FINALS  WON     LOSS      GF’s        FLAGS

TOORADIN-DALMORE                    6             2             4             0             0

PHILLIP ISLAND                                17           12           5             3             3

INVERLOCH-KONGWAK                 12           6             6             2             1

NAR NAR GOON                              15           7             8             1             1

CORA LYNN                                      28           17           11           6             3

WARRAGUL INDUSTRIALS            17           7             10           1             0

 

 

Sunday, 21 August, 2022

2nd Elimination Final (4 v 5)

Garfield Recreation Reserve

Seniors:                Nar Nar Goon (4) v Cora Lynn (5)

Reserves:             Cora Lynn (4) v Bunyip (5)

Thirds:                  Phillip Island (4) v Garfield (5)

Fourths:               Korumburra-Bena (4) v Garfield (5)

 

 

 

TOP-10 GOAL KICKERS – SENIORS                                          

PLAYER                               TEAM                                  THIS RD               TOTAL

Nathan Gardiner               Cora Lynn                           7                            78

Dermott Yawney              Nar Nar Goon                    5                            77

Jason Wells                        Kooweerup                        4                            74

Stewart Scanlon               Tooradin-Dalmore           0                            59

Mason McGarrity             Warragul Industrials        3                            51

Jack Taylor                         Phillip Island                      1                            39

Marcus Baxter                  Kilcunda Bass                    1                            34

Toby Mahoney                  Inverloch-Kongwak          2                            34

Tristan Van Driel              Inverloch-Kongwak          0                            34

Nathan Voss                      Kooweerup                        2                            33

 

LADDERS

SENIORS                             W           L             D            F             A            %            PTS

Tooradin-Dalmore           17           1             0             2078      779        266.75   68

Phillip Island                      16           2             0             1970      889        221.60   64

Inverloch-Kongwak          14           4             0             1713      967        177.15   56

Nar Nar Goon                    13           5             0             1680      964        174.27   52

Cora Lynn                           12           6             0             1580      1114      141.83   48

Warragul Industrials        10           8             0             1428      1163      122.79   40

Bunyip                                 8             10           0             1190      1278      93.11     32

Koo Wee Rup                    7             11           0             1297      1568      82.72     28

Kilcunda Bass                    7             11           0             970        1522      63.73     28

Dalyston                             2             16           0             818        1906      42.92     8

Garfield                               1             17           0             757        1890      40.05     4

Korumburra-Bena             1             17           0             705        2146      32.85     4

RESERVES                          W           L             D            F             A            %            PTS

Tooradin-Dalmore           18           0             0             1970      261        754.79   72

Nar Nar Goon                    15           3             0             1421      685        207.45   60

Phillip Island                      13           5             0             1445      562        257.12   52

Cora Lynn                           13           5             0             1261      614        205.38   52

Bunyip                                 12           6             0             1323      640        206.72   48

Koo Wee Rup                    11           7             0             1263      646        195.51   44

Inverloch-Kongwak          9             9             0             1005      733        137.11   36

Warragul Industrials        6             12           0             835        1205      69.30     24

Dalyston                             5             13           0             602        1276      47.18     20

Garfield                               3             15           0             680        1350      50.37     12

Korumburra-Bena             2             16           0             283        2296      12.33     8

Kilcunda Bass                    1             17           0             344        2164      15.90     4

THIRDS                               W           L             BYE        F             A            %            PTS

Tooradin-Dalmore           13           2             3             1259      420        299.76   52

Inverloch-Kongwak          12           2             4             1185      247        479.76   48

Cora Lynn                           11           3             4             947        472        200.64   44

Phillip Island                      11           4             3             1047      502        208.57   44

Garfield                               10           4             4             974        359        271.31   40

Nar Nar Goon                    5             10           3             623        801        77.78     20

Korumburra-Bena             4             11           3             548        1223      44.81     16

Bunyip                                 4             11           3             475        1075      44.19     16

Koo Wee Rup                    3             12           3             652        1009      64.62     12

Dalyston                             0             14           4             124        1726      7.18       0

Kilcunda Bass                    0             0             18           0             0             0.00       0

Warragul Industrials        0             0             18           0             0             0.00       0

FOURTHS                           W           L             BYE        F             A            %            PTS

Inverloch-Kongwak          17           0             1             1352      241        561.00   68

Phillip Island                      15           1             2             1192      242        492.56   60

Warragul Industrials        12           4             2             1167      369        316.26   48

Korumburra-Bena             11           6             1             799        468        170.73   44

Garfield                               10           6             2             736        692        106.36   40

Bunyip                                 8             8             2             674        594        113.47   32

Koo Wee Rup                    7             9             2             605        835        72.46     28

Kilcunda Bass                    4             12           2             329        838        39.26     16

Nar Nar Goon                    4             13           1             417        1064      39.19     16

Dalyston                             2             14           2             373        960        38.85     8

Tooradin-Dalmore           0             17           1             218        1559      13.98     0

Cora Lynn                           0             0             18           0             0             0.00       0

 

WGFNC FINALS

Saturday, 20 August, 2022

1st Elimination Final (3 v 6)

Bass Recreation Reserve

Seniors:                Inverloch-Kongwak (3) v Warragul Industrials (6)

Reserves:             Phillip Island (3) v Kooweerup (6)

Thirds:                  Cora Lynn (3) v Nar Nar Goon (6)

Fourths:               Warragul Industrials (3) v Bunyip (6)

Sunday, 21 August, 2022

2nd Elimination Final (4 v 5)

Bunyip Recreation Reserve

Seniors:                Nar Nar Goon (4) v Cora Lynn (5)

Reserves:             Cora Lynn (4) v Bunyip (5)

Thirds:                  Phillip Island (4) v Garfield (5)

Fourths:               Korumburra-Bena (4) v Garfield (5)

 

 

Reserves = Koowee and Bunyip swap positions

Thirds – Phillip Island and Garfield swap places

 

 

WGFNC FINALS VENUES – 2022

WEEK 1

Saturday, 20 August

1st Elimination Final (3 v 6)

Bass Recreation Reserve

Sunday, 21 August

2nd Elimination Final (4 v 5)

Bunyip Recreation Reserve

WEEK 2

Saturday, 27 August

2nd Semi Final (1 v 2)

Inverloch Recreation Reserve

Sunday, 28 August

1st Semi Final (Winner’s Week 1)

Cora Lynn Recreation Reserve

WEEK 3

Saturday, 3 September

Preliminary Final

Dalyston Recreation Reserve

(Loser 2nd Semi Final v Winner 1st Semi Final)

WEEK 4

Saturday, 10 September

Grand Final

Kooweerup Recreation Reserve

(Winner 2nd Semi Final v Winner Preliminary Final)