clubs

ALEX SCOTT & STAFF
WEST GIPPSLAND FOOTBALL
NETBALL COMPETITION

BEST & FAIREST

FOOTBALL

Seniors

2017: Andrew Soumilas – Inverloch-Kongwak
2018: Brendan Kimber – Phillip Island
2019: Cameron Pedersen – Phillip Island
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Cameron Pedersen – Phillip Island
2022: Brent Macaffer – Tooradin-Dalmore

Reserves:

2017: Andrew Gennaccaro – Dalyston
2018: Matt Cameron – Koo Wee Rup
2019: Kevin Van Den Berghe – Cora Lynn
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Ben Miller – Koo Wee Rup
2022: Luke Foreman – Cora Lynn

Thirds:

2017: Tristan Fernandez-Phillips – Cora Lynn
2018: Jack Rosenow – Kilcunda Bass
2018: Cooper Hampton – Nar Nar Goon
2019: Robert Louden – Tooradin-Dalmore
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Douth Jock – Cora Lynn
2022:
Ben Sellings – Tooradin-Dalmore

Fourths:

2017: Sage Tapner – Bunyip
2018: Nick Prowd – Koo Wee Rup
2018: Mitchell Hewitson – Inverloch-Kongwak
2019: Robert Louden – Tooradin-Dalmore
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Ben Tenace-Greenall – Garfield
2022:
Max Donohue – Korumburra-Bena

NETBALL

A Grade:

2017: Christie Hillberg – Korumburra-Bena
2018: Alana McRae – Dalyston
2019: Renee Pilkington – Inverloch-Kongwak
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Kimberley Hillberg – Korumburra-Bena
2022:
Renee Pilkington – Inverloch-Kongwak

B Grade:

2017: Melissa Beveridge – Dalyston
2018: Chelsea Lieshout – Bunyip
2019: Stacey Deayton – Tooradin-Dalmore
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Amy Hodge – Inverloch-Kongwak
2022: Taylor Beck – Nar Nar Goon

C Grade:

2017: Emma Tan – Dalyston
2018: Alicia Scott – Cora Lynn
2019: Leanne Ansalde – Tooradin-Dalmore
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Abby Morgan – Inverloch-Kongwak
2022: Sam Hume – Inverloch-Kongwak & Steph Krainer – Phillip Island

D Grade:

2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Esther Allan – Nar Nar Goon
2022: Sindy Boyd – Inverloch-Kongwak

17 & Under:

2017: Shae Kyle – Korumburra-Bena
2018: Esther Evans – Korumburra-Bena
2019: Caitlin Robinson – Phillip Island
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Sienna Green – Warragul Industrials
2022: Chantelle Stokkel – Koo Wee Rup & Felicity Fox – Korumburra-Bena & Lainey Downie – Bunyip

15 & Under:

2017: Natalia Dijkstra – Bunyip
2018: Morgan Harris – Cora Lynn
2019: Sienna Green – Warragul Industrials
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Lily Coco Mewett – Phillip Island
2022: Maya Huther – Phillip Island

13 & Under:

2017: Asha Boyd Metselaar – Inverloch-Kongwak
2018: Ashlyn Gallasch – Bunyip
2019: Lexis Schade – Cora Lynn
2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Kira Wilson – Warragul Industrials
2022: Tiahli Dedigama – Nar Nar Goon

11 & Under:

2020: Season Abandoned – COVID-19
2021: Torah Boyd Metselaar – Inverloch-Kongwak
2022: Ciara Santorini – Phillip Island