clubs

ALEX SCOTT & STAFF
WEST GIPPSLAND FOOTBALL
NETBALL COMPETITION

Pubished on 17 August 2022
BITTER BATTLE FOR DOUBLE CHANCE

By David Nagel

Barring an absolute miracle, the top-six is locked and loaded for this year’s finals series with starting positions the only question to be answered over the final two rounds of the season.

Inverloch-Kongwak will finish the season minor premiers, and be favourite for this year’s title, but Bunyip, Dalyston and Tooradin-Dalmore are in a bitter battle to see who joins the Sea Eagles in a coveted top-two position.

The most likely scenario is that Bunyip and Dalyston will fight for the double-chance at Dalyston in round 18…but Tooradin could be finishing fast, with a last-round percentage booster against a winless Kooweerup.

The machinations are fascinating, and it might take until the last moments of the season to glean the final outcome.

The only game on the weekend, played between teams in the top six, saw Phillip Island welcome Tooradin-Dalmore to the Cowes Recreation Reserve.

The Seagulls were coming off rare back-to-back losses, but made an early statement on their way to a 67-45 victory.

The Gulls flew out of the blocks, leading 17-10 at the first change, with Alex Duff (GS) and Alex Maher (GA) sharing the goal-scoring beautifully.

Duff was producing party tricks, bouncing a ball off the goal post at one stage to get herself closer to the ring.

The Gulls looked back to their impressive best, with Stacey Sawyer (C), Chloe Crouch (WA) and Ebony Mason (WD) linking well through the midcourt, while Jess Maher (GD) and Ebony Dolan (GK) had control of things in defence.

The Seagulls are not about to hand over the title lying down…and the next month or so is going to be fascinating to watch.

Despite its loss, Phillip Island will still play finals this year with a two-game and percentage gap over Cora Lynn and Korumburra-Bena.

Anthea Bennett (GK) and Lexi Walton (GD) battled hard in defence for the Bulldogs, while Charli Ross (WA) and Ella Duggan (GA) fed Lily Mewett (GS) with some nice passing.

Both teams face tough assignments this week, with Tooradin hosting Nar Nar Goon and the Bulldogs on the road to Bunyip.

Nar Nar Goon has basically ended Korumburra-Bena’s finals hopes with a 51-38 victory at Spencer Street.

The Goon had a dodgy run through rounds 10 to 13, losing three of its four contests, but has bounced back impressively with three wins on the trot.

Is the Goon the real deal?

We’ll find out a lot more about its finals credentials over the next fortnight…with Tooradin and Inverloch on the horizon.

The Giants, who have now won just one of their last five games, have the bye this weekend before a home game against Phillip Island.

Warragul Industrials has banked its first win since round nine with a 57-34 triumph over Kooweerup.

The Dusties bolted out of the gates, leading 18-8 at the first change, and continued their dominance with a 15-8 second term.

Kooweerup fought back well in the third, winning the quarter 12-9, but the Dusties cruised home to victory.

Lara Commadeur (GS) was sensational for the Dusties, slotting 24 first-half goals, while Laurie Meaker (GK), Steph Keeble (GD) and Zali Metcalf (WD) made scoring difficult for the Demons.

As they have done all season, the Demons never gave up until the final buzzer with Logan Dickson (C/WA), Megan Munday (WD) and Jayda McConkey (GA) producing solid four-quarter performances.

Inverloch-Kongwak has extended its winning streak to seven with a commanding 73-22 victory over Garfield.

The Eagles soared high and handsome in the first term, leading 20-4, and extended their lead impressively at each break.

Tayla Robb (GA) was a steady presence for the Sea Eagles, scoring 32 goals, while 31 from Kelly Boyd and 10 from Ella Sadler proved too much for the Stars to handle.

Kelsey Buxton (C) and Garfield’s Chloe Bluhm (C) had a great battle through the midcourt, while Isabel Marsh (WD) and Paris Toner (GS/WA) were other defeated Stars to shine.

And Dalyston remains in top-two calculations after a hard-fought 49-34 victory over a gritty Cora Lynn.

The Magpies proved too strong, but the undermanned Cobras should be really proud of their efforts, and be confident of success on their home court against Kooweerup this week.

The Magpies head to Garfield this week, before a blockbuster final-round home clash against Bunyip.

Bunyip, who had the bye, hosts Phillip Island this Saturday.

WGFNC RESULTS – ROUND 16

A GRADE: Bunyip 20 v Kilcunda-Bass 0, Dalyston 49 v Cora Lynn 34, Inverloch-Kongwak 73 v Garfield 22, Kooweerup 34 v Warragul Industrials 57, Nar Nar Goon 51 v Korumburra-Bena 38, Phillip Island 45 v Tooradin-Dalmore 67.

B GRADE: Bunyip 51 v Kilcunda-Bass 38, Dalyston 40 v Cora Lynn 44, Inverloch-Kongwak 43 v Garfield 33, Kooweerup 49 v Warragul Industrials 23, Nar Nar Goon 61 v Korumburra-Bena 23, Phillip Island 32 v Tooradin-Dalmore 56.

C GRADE: Bunyip 58 v Kilcunda-Bass 10, Dalyston 24 v Cora Lynn 37, Inverloch-Kongwak 54 v Garfield 29, Kooweerup 35 v Warragul Industrials 15, Nar Nar Goon 41 v Korumburra-Bena 23, Phillip Island 40 v Tooradin-Dalmore 32.

D GRADE: Bunyip 43 v Kilcunda-Bass 20, Dalyston 59 v Cora Lynn 28, Inverloch-Kongwak 39 v Garfield 16, Phillip Island 14 v Tooradin-Dalmore 42.

17 UNDER: Bunyip 42 v Kilcunda-Bass 18, Dalyston 46 v Cora Lynn 13, Inverloch-Kongwak 68 v Garfield 12, Kooweerup 35 v Warragul Industrials 18, Nar Nar Goon 10 v Korumburra-Bena 57, Phillip Island 52 v Tooradin-Dalmore 27.

15 UNDER: Bunyip 27 v Kilcunda-Bass 20, Dalyston 20 v Cora Lynn 0, Inverloch-Kongwak 20 v Garfield 0, Kooweerup 40 v Warragul Industrials 23, Nar Nar Goon 24 v Korumburra-Bena 31, Phillip Island 34 v Tooradin-Dalmore 16.

13 UNDER: Bunyip 13 v Kilcunda-Bass 4, Dalyston 9 v Cora Lynn 36, Inverloch-Kongwak 33 v Garfield 11, Kooweerup 25 v Warragul Industrials 9, Nar Nar Goon 43 v Korumburra-Bena 12, Phillip Island 28 v Tooradin-Dalmore 16.

11 UNDER: Bunyip 5 v Kilcunda-Bass 17, Dalyston 10 v Cora Lynn 3, Inverloch-Kongwak 25 v Garfield 1, Phillip Island 14 v Tooradin-Dalmore 24.

WGFNC NETBALL LADDERS – ROUND 16

A GRADE                            W           L             D            F             A            %            PTS

Inverloch-Kongwak          15           1             0             809        369        219.24   60

Bunyip                                 13           3             0             838        472        177.54   52

Dalyston                             13           3             0             644        458        140.61   52

Tooradin-Dalmore           13           3             0             710        547        129.80   52

Nar Nar Goon                    12           4             0             737        575        128.17   48

Phillip Island                      8             8             0             762        664        114.76   32

Cora Lynn                           6             10           0             568        585        97.09     24

Korumburra Bena            6             10           0             557        623        89.41     24

Garfield                               5             11           0             558        706        79.04     20

Warragul Industrials        4             12           0             578        909        63.59     16

Koo Wee Rup                    1             15           0             372        905        41.10     4

Kilcunda Bass                    0             16           0             0             320        0.00       0

B GRADE                            W           L             D            F             A            %            PTS

Tooradin-Dalmore           15           1             0             932        566        164.66   60

Bunyip                                 13           3             0             832        509        163.46   52

Phillip Island                      13           3             0             816        630        129.52   52

Nar Nar Goon                    12           4             0             837        483        173.29   48

Inverloch-Kongwak          11           4             1             729        531        137.29   46

Dalyston                             9             7             0             775        687        112.81   36

Kilcunda Bass                    5             10           1             673        711        94.66     22

Garfield                               5             10           1             568        741        76.65     22

Cora Lynn                           4             11           1             553        784        70.54     18

Koo Wee Rup                    4             11           1             494        709        69.68     18

Korumburra Bena            2             13           1             500        763        65.53     10

Warragul Industrials        0             16           0             456        1051      43.39     0

C GRADE                            W           L             D            F             A            %            PTS

Bunyip                                 16           0             0             730        231        316.02   64

Dalyston                             13           3             0             587        373        157.37   52

Inverloch-Kongwak          12           3             1             665        325        204.62   50

Nar Nar Goon                    11           4             1             500        353        141.64   46

Garfield                               11           5             0             558        410        136.10   44

Cora Lynn                           9             6             1             469        435        107.82   38

Phillip Island                      8             8             0             469        450        104.22   32

Koo Wee Rup                    5             11           0             334        473        70.61     20

Tooradin-Dalmore           4             11           1             359        468        76.71     18

Korumburra Bena            3             13           0             354        548        64.60     12

Kilcunda Bass                    2             14           0             287        673        42.64     8

Warragul Industrials        0             16           0             241        814        29.61     0

D GRADE                            W           L             D            F             A            %            PTS

Inverloch-Kongwak          13           0             0             549        241        227.80   52

Dalyston                             11           2             0             564        262        215.27   44

Bunyip                                 11           2             0             537        254        211.42   44

Nar Nar Goon                    9             3             0             454        237        191.56   36

Kilcunda Bass                    6             8             0             391        416        93.99     24

Tooradin-Dalmore           5             8             0             333        444        75.00     20

Garfield                               3             10           0             300        445        67.42     12

Cora Lynn                           3             11           0             303        485        62.47     12

Phillip Island                      2             11           0             257        551        46.64     8

Koo Wee Rup                    2             10           0             204        517        39.46     8

Korumburra Bena            0             0             0             0             20           0.00       0

Warragul Industrials        0             0             0             0             20           0.00       0

17 UNDER                          W           L             D            F             A            %            PTS

Dalyston                             16           0             0             780        290        268.97   64

Korumburra Bena            15           1             0             633        292        216.78   60

Phillip Island                      13           3             0             791        409        193.40   52

Inverloch-Kongwak          12           4             0             673        368        182.88   48

Bunyip                                 8             8             0             493        464        106.25   32

Tooradin-Dalmore           8             8             0             510        489        104.29   32

Cora Lynn                           8             8             0             444        462        96.10     32

Koo Wee Rup                    7             9             0             398        442        90.05     28

Nar Nar Goon                    4             12           0             398        567        70.19     16

Kilcunda Bass                    3             13           0             369        616        59.90     12

Warragul Industrials        2             14           0             283        724        39.09     8

Garfield                               0             16           0             159        808        19.68     0

15 UNDER                          W           L             D            F             A            %            PTS

Phillip Island                      15           1             0             551        254        216.93   60

Inverloch-Kongwak          15           1             0             437        208        210.10   60

Korumburra Bena            13           3             0             462        311        148.55   52

Bunyip                                 11           4             1             423        284        148.94   46

Dalyston                             10           6             0             331        323        102.48   40

Nar Nar Goon                    8             7             1             384        351        109.40   34

Koo Wee Rup                    7             9             0             346        361        95.84     28

Kilcunda Bass                    6             10           0             282        378        74.60     24

Tooradin-Dalmore           4             12           0             293        382        76.70     16

Warragul Industrials        3             13           0             310        497        62.37     12

Cora Lynn                           3             13           0             232        382        60.73     12

Garfield                               0             16           0             0             320        0.00       0

13 UNDER                          W           L             D            F             A            %            PTS

Phillip Island                      15           1             0             577        180        320.56   60

Koo Wee Rup                    14           2             0             495        216        229.17   56

Nar Nar Goon                    13           3             0             478        215        222.33   52

Cora Lynn                           12           3             1             397        185        214.59   50

Warragul Industrials        10           6             0             359        271        132.47   40

Tooradin-Dalmore           9             6             1             288        196        146.94   38

Inverloch-Kongwak          8             8             0             269        250        107.60   32

Korumburra Bena            5             9             2             249        287        86.76     24

Garfield                               3             13           0             189        412        45.87     12

Dalyston                             3             13           0             86           405        21.23     12

Kilcunda Bass                    1             15           0             106        474        22.36     4

Bunyip                                 1             15           0             87           489        17.79     4

11 UNDER                          W           L             D            F             A            %            PTS

Nar Nar Goon                    12           0             0             351        34           1032.3   48

Inverloch-Kongwak          12           1             0             275        63           436.51   48

Tooradin-Dalmore           10           3             0             169        97           174.23   40

Dalyston                             9             4             0             139        84           165.48   36

Phillip Island                      6             6             1             152        184        82.61     26

Kilcunda Bass                    5             8             1             110        199        55.28     22

Cora Lynn                           4             9             1             103        186        55.38     18

Koo Wee Rup                    3             8             1             71           145        48.97     14

Bunyip                                 1             12           0             76           250        30.40     4

Garfield                               1             12           0             36           220        16.36     4

Korumburra Bena            0             0             0             0             20           0.00       0

Warragul Industrials        0             0             0             0             0             0.00       0