clubs

ALEX SCOTT & STAFF
WEST GIPPSLAND FOOTBALL
NETBALL COMPETITION

Pubished on 20 June 2022
STAVING OFF THE CHALLENGERS

By David Nagel

It may have been won all the way back in 2019…but Tooradin-Dalmore is showing great resilience as it looks to defend its West Gippsland Football Netball Competition (WGFNC) crown.

The Gulls – who have had a target on their backs for the best part of five years now – staved off another determined challenger on Saturday with a gritty 46-38 victory over Nar Nar Goon at a wet and gloomy Spencer Street.

The grinding victory sees the Gulls leap-frog the Gooners into second place on the ladder and be perfectly poised for an assault at this year’s title.

The Gulls set up the victory in the first half, taking a 10-7 lead to quarter time and then exploding away from the home side with a 15-9 second term.

Nar Nar Goon won the second half, 22-21, and closed to two goals in the final term, but the Gulls opening salvo proved the difference between the two teams in the end.

The Gulls are always up for a challenge, and delivered again when the game was at its hottest early.

Alex Maher (GS) was the dominant figure in the first half, scoring 22 of her side’s 25 goals, while Alex Duff (GA), Kayla Bratic (WA) and Stacey Sawyer (C) made sure supply was of the highest quality.

Holly Gillespie (WD) made transition from the defensive end of the court look easy, while the two dynamos in defence – Ebony Mason (GK) and Ebony Dolan (GK) – once again blew the pressure gauge to pieces.

The game was effectively over at half time, but the Goon girls never gave up certainly lifted after the break.

Zoe Parker restricted Maher after pulling on the GK bib for the third quarter, while Hollie Keysers (GD) and Bec Cox (WD) also raised the intensity to new levels.

Chantelle Dale (C) also made a difference, moving from WA to C in the third, while Grace Keysers (WA), Ash Coombes (GA) and Laura McLaren (GS) played key roles in the mini third-quarter revival.

But the Gulls were too good, staving off the late challenge from the Goon, and will look for an easier time of things against bottom-placed Kooweerup this week.

Things don’t get any easier for the Goon…who head to Inverloch this week to take on the chart-topping Sea Eagles…who were again super-impressive in a commanding 67-23 display against Warragul Industrials.

The Sea Eagles pushed aside the absence of star-defender Tayla Smith to play some blinding netball in the first half.

Rahni Mann (GK) took care of the key defensive post, while Renee Pilkington (GD), Kelsey Buxton (WD) and Lanni Pryor (C) made sure the back third of the court ran like absolute clockwork.

And Ella Sadler (WA) and Tayla Robb (GA) proved great providers to Kelly Boyd (GS), who swished 27 goals in the first half alone.

The Eagles seem to have class players on every line at the moment.

To their credit, the Dusties battled things out well after half time with Laurie Meaker (GK) suring things up in defence and Abbey (GA) and Lara Commadeur (GS) eventually finding their range.

But 18 and 21 goals from the Sea Eagles in the first half was the main talking point out of the match.

The Dusties travel to the Cora Lynn Cobras this week for another tough encounter.

The Cobras continued their charge at the top-six with a 52-22 victory over Kooweerup.

The Cobras have now banked points in four of their last five games and are definitely on the rise with a 15-1 opening burst setting the tone for Saturday’s impressive win.

Gemma Stacey (GA) had the radar dialled in early, scoring 10 first-quarter goals, while Bianca Douglas (GS) was happy to take a backseat and watch Stacey shine.

Karla Brook (C) and Ellie Keen (WA) continued their great form through the midcourt, while Emily Brook (GK) and Rhi Haines (GD) took care of business in the circle.

The Demons are still chasing that elusive first win, and the efforts of Taylah Simpson (GK), Mikaela Stokkel (GD) and Logan Dickson (C) are certainly keeping that dream alive.

Phillip Island has made a significant down payment on a place in this year’s finals series with an upset 43-35 victory over Bunyip.

The Bulldogs have been competitive recently in a tough run of matches against Dalyston, Nar Nar Goon and Tooradin-Dalmore and finally banked a thoroughly deserved four points.

The Bulldogs – currently sixth – face Korumburra-Bena (8th), Warragul Industrials (9th) and Cora Lynn (7th) over the next three rounds in a vitally important part of their season.

Bunyip, who drops to fifth, will look to avoid back-to-back losses this week when it hosts third-ranked Dalyston…who received a forfeit against Garfield on Saturday.

Korumburra-Bena had the bye against Kilcunda-Bass.

 

WGFNC RESULTS – ROUND 10     

A GRADE: Dalyston def Garfield (forfeit), Inverloch-Kongwak 67 v Warragul Industrials 23, Kooweerup 22 v Cora Lynn 52, Nar Nar Goon 38 v Tooradin-Dalmore 46, Phillip Island 43 v Bunyip 35, Kilcunda-Bass 0 v Korumburra-Bena 20.

B GRADE: Dalyston 55 v Garfield 37, Inverloch-Kongwak 77 v Warragul Industrials 19, Kooweerup 27 v Cora Lynn 29, Nar Nar Goon 37 v Tooradin-Dalmore 36, Phillip Island 41 v Bunyip 40, Kilcunda-Bass 34 v Korumburra-Bena 30.

C GRADE: Dalyston 38 v Garfield 25, Inverloch-Kongwak 84 v Warragul Industrials 8, Kooweerup 24 v Cora Lynn 29, Nar Nar Goon 33 v Tooradin-Dalmore 11, Phillip Island 20 v Bunyip 32, Kilcunda-Bass 23 v Korumburra-Bena 17.

D GRADE: Dalyston 45 v Garfield 15, Kooweerup 21 v Cora Lynn 18, Nar Nar Goon 38 v Tooradin-Dalmore 17, Phillip Island 12 v Bunyip 53.

17 UNDER: Dalyston 64 v Garfield 5, Inverloch-Kongwak 43 v Warragul Industrials 9, Nar Nar Goon 17 v Tooradin-Dalmore 46, Phillip Island 38 v Bunyip 26, Kilcunda-Bass 12 v Korumburra-Bena 36.

15 UNDER: Inverloch-Kongwak 38 v Warragul Industrials 14, Kooweerup 20 v Cora Lynn 17, Nar Nar Goon 20 v Tooradin-Dalmore 17, Phillip Island 31 v Bunyip 17, Kilcunda-Bass 21 v Korumburra-Bena 18.

13 UNDER: Dalyston 3 v Garfield 11, Inverloch-Kongwak 14 v Warragul Industrials 17, Kooweerup 15 v Cora Lynn 25, Nar Nar Goon 14 v Tooradin-Dalmore 9, Phillip Island 42 v Bunyip 5, Kilcunda-Bass 4 v Korumburra-Bena 24.

11 UNDER: Dalyston 8 v Garfield 0, Kooweerup 7 v Cora Lynn 1, Nar Nar Goon 24 v Tooradin-Dalmore 4, Phillip Island 26 v Bunyip 3.

 

WGFNC NETBALL LADDERS

A GRADE            W          L             D            F            A            %           PTS

Inverloch-Kongwak        9            1            0            487        253        192.49  36

Tooradin-Dalmore          9            1            0            456        341        133.72  36

Dalyston             8            2            0            357        266        134.21  32

Nar Nar Goon    8            2            0            439        340        129.12  32

Bunyip  7            3            0            548        309        177.35  28

Phillip Island      6            4            0            468        375        124.80  24

Cora Lynn           4            6            0            346        338        102.37  16

Korumburra Bena           4            6            0            324        365        88.77    16

Warragul Industrials      3            7            0            335        522        64.18    8

Garfield 1            9            0            307        456        67.32    4

Koo Wee Rup    1            9            0            229        531        43.13    4

Kilcunda Bass    0            10          0            0            200        0.00       0

B GRADE             W          L             D            F            A            %           PTS

Nar Nar Goon    9            1            0            495        277        178.70  36

Tooradin-Dalmore          9            1            0            604        353        171.10  36

Bunyip  8            2            0            505        286        176.57  32

Phillip Island      8            2            0            508        392        129.59  32

Inverloch-Kongwak        7            3            0            465        336        138.39  28

Dalyston             6            4            0            475        404        117.57  24

Kilcunda Bass    3            7            0            404        441        91.61    12

Korumburra Bena           2            7            1            340        427        79.63    10

Koo Wee Rup    2            7            1            300        450        66.67    10

Cora Lynn           2            7            1            312        477        65.41    10

Garfield 2            7            1            271        469        57.78    10

Warragul Industrials      0            10          0            271        638        42.48    0

C GRADE             W          L             D            F            A            %           PTS

Bunyip  10          0            0            452        130        347.69  40

Dalyston             9            1            0            387        209        185.17  36

Nar Nar Goon    8            2            0            314        192        163.54  32

Garfield 8            2            0            337        246        136.99  32

Inverloch-Kongwak        7            3            0            395        204        193.63  28

Cora Lynn           4            5            1            229        268        85.45    18

Phillip Island      4            6            0            268        273        98.17    16

Tooradin-Dalmore          3            6            1            199        254        78.35    14

Koo Wee Rup    3            7            0            193        298        64.77    12

Kilcunda Bass    2            8            0            187        381        49.08    8

Korumburra Bena           1            9            0            205        313        65.50    4

Warragul Industrials      0            10          0            137        535        25.61    0

D GRADE            W          L             D            F            A            %           PTS

Inverloch-Kongwak        8            0            0            353        135        261.48  32

Bunyip  7            1            0            358        143        250.35  28

Dalyston             7            1            0            331        143        231.47  28

Nar Nar Goon    6            2            0            300        152        197.37  24

Kilcunda Bass    3            5            0            196        229        85.59    12

Tooradin-Dalmore          3            5            0            195        303        64.36    12

Garfield 2            6            0            186        269        69.14    8

Phillip Island      2            7            0            186        375        49.60    8

Koo Wee Rup    2            6            0            138        340        40.59    8

Cora Lynn           1            8            0            182        296        61.49    4

Korumburra Bena           0            0            0            0            20          0.00       0

Warragul Industrials      0            0            0            0            20          0.00       0

17 UNDER          W          L             D            F            A            %           PTS

Dalyston             9            0            1            447        181        246.96  38

Korumburra Bena           9            1            0            395        187        211.23  36

Phillip Island      9            1            0            509        241        211.20  36

Inverloch-Kongwak        7            3            0            410        232        176.72  28

Bunyip  6            4            0            346        264        131.06  24

Cora Lynn           5            4            1            270        223        121.08  22

Tooradin-Dalmore          5            5            0            331        304        108.88  20

Koo Wee Rup    4            6            0            225        260        86.54    16

Nar Nar Goon    2            8            0            238        351        67.81    8

Kilcunda Bass    2            8            0            219        367        59.67    8

Warragul Industrials      1            9            0            159        475        33.47    4

Garfield 0            10          0            76          540        14.07    0

15 UNDER          W          L             D            F            A            %           PTS

Phillip Island      10          0            0            348        147        236.73  40

Inverloch-Kongwak        9            1            0            268        145        184.83  36

Korumburra Bena           8            2            0            283        181        156.35  32

Bunyip  7            3            0            246        177        138.98  28

Dalyston             7            3            0            219        201        108.96  28

Nar Nar Goon    6            4            0            252        217        116.13  24

Koo Wee Rup    4            6            0            215        224        95.98    16

Tooradin-Dalmore          3            7            0            186        215        86.51    12

Kilcunda Bass    3            7            0            176        260        67.69    12

Warragul Industrials      2            8            0            193        320        60.31    8

Cora Lynn           1            9            0            154        253        60.87    4

Garfield 0            10          0            0            200        0.00       0

13 UNDER          W          L             D            F            A            %           PTS

Phillip Island      9            1            0            357        107        333.64  36

Nar Nar Goon    8            2            0            287        121        237.19  32

Warragul Industrials      8            2            0            258        131        196.95  32

Koo Wee Rup    8            2            0            292        153        190.85  32

Cora Lynn           7            2            1            227        109        208.26  30

Tooradin-Dalmore          5            4            1            145        113        128.32  22

Korumburra Bena           4            4            2            162        140        115.71  20

Inverloch-Kongwak        5            5            0            148        133        111.28  20

Garfield 2            8            0            110        223        49.33    8

Kilcunda Bass    1            9            0            64          327        19.57    4

Dalyston             1            9            0            45          235        19.15    4

Bunyip  0            10          0            43          346        12.43    0

11 UNDER          W          L             D            F            A            %           PTS

Inverloch-Kongwak        8            0            0            160        29          551.72  32

Nar Nar Goon    7            0            0            201        13          1546.15              28

Tooradin-Dalmore          6            2            0            80          44          181.82  24

Phillip Island      5            3            1            113        104        108.65  22

Dalyston             4            4            0            71          69          102.90  16

Koo Wee Rup    3            4            1            57          95          60.00    14

Kilcunda Bass    3            5            0            56          108        51.85    12

Cora Lynn           2            6            0            57          118        48.31    8

Bunyip  2            7            0            58          147        39.46    8

Garfield 0            8            0            16          122        13.11    0

Korumburra Bena           0            1            0            0            20          0.00       0

Warragul Industrials      0            0            0            0            0            0.00       0