clubs

ALEX SCOTT & STAFF
WEST GIPPSLAND FOOTBALL
NETBALL COMPETITION

Pubished on 22 August 2022
THE TIME FOR TALK IS DONE

By David Nagel

The stage is set for an absorbing four-week battle for the WGFNC A Grade premiership cup after the preliminary rounds finished with some thrilling matches on Saturday.

All teams from one to five on the ladder will head into finals with a strong belief that this could be their year, while Phillip Island appears to have a tough challenge ahead as it enters an elimination final against Tooradin-Dalmore on the back of a five-game losing streak.

The depth of this year’s finals series is epitomised by the form of Nar Nar Goon, who for the second week running pushed a legitimate premiership contender all the way to the final whistle.

The Goon, who finished the season in fifth place, went down fighting against ladder-leaders Inverloch-Kongwak on Saturday, in a 36-38 scoreline that had the same look and feel as a hard-fought two-goal loss to Tooradin-Dalmore just seven days earlier.

Both teams were at their brilliant best defensively, with the Sea Eagles’ 12-goal third term the highest of any team in the contest.

IK led 10-8 at quarter time before the Goon came bouncing back to level the scores at 17-all midway through the match.

Chantelle Dale (C), Bec Cox (WD) and evergreen performer Meaghan Winter (WA) took the game right up to the Sea Eagles, who were asked some serious questions by the Goon as they headed into the half-time break.

The Sea Eagles responded like only very good teams can do, scoring 12-9 in the third to open up a winning break.

Coach Jarrad Walker was down a couple of stars, with regular starters Rahni Mann and Tayla Robb missing in action on the weekend, but the Sea Eagles still found a way to get the job done.

Renee Pilkington was moved from wing defence to centre after half time and had a huge influence through the midcourt, while Lanni Pryor (WA), Ella Sadler (GA), Kelly Boyd (GS) and Tayla Smith (GK) were rock-solid contributors across the four quarters.

By finishing on top, the Sea Eagles have earned a well-deserved week’s rest, while the Goon girls have an extra day to prepare for a Sunday shootout against Dalyston.

What an absoluter cracking contest that is going to be, with both teams fighting for the season survival!

The other team to earn a week off is Bunyip, who won the battle for the double chance with a hard-fought 50-40 victory over Dalyston.

The Bulldogs thoroughly deserve to put their feet up this weekend after Saturday’s win made it seven victories on the trot.

Amongst those wins are Dalyston (twice), Nar Nar Goon and Tooradin-Dalmore who are certainly no mugs in the grand scheme of things.

The Magpies entered this match-up coming off a five-game streak of their own, and it’s hard to believe that either the Goon or Magpies will be packing their bags and saying farewell this Sunday.

Reigning premier Tooradin-Dalmore needed to thump Kooweerup to be any chance of earning second place on the ladder, and the Seagulls upheld their part of the bargain with a 90-10 smashing at Denhams Road.

Unfortunately for the Gulls, they need Dalyston to sneak across the line against Bunyip to be a chance, but that one went narrowly the wrong way.

The Gulls were awesome, becoming the first team to put 90 goals on the board for the season.

Alex Duff netted 37 goals, with Kayla Bratic (27) and Alex Maher (26) not too far behind.

It’s hard to see the Gulls being troubled by Phillip Island this Saturday, but netball is a funny game.

In other games, Warragul Industrials finished off their season in style, defeating an under-staffed Cora Lynn, 57-42, while Korumburra-Bena held on in a nail-biter against Phillip Island.

The Giants eventually missed out on finals by percentage, but still celebrated hard after a thrilling 32-31 triumph.

Garfield rounded out its season with the bye.

WGFNC FINALS

Saturday, 20 August, 2022

1st Elimination Final (3 v 6)

Bass Recreation Reserve

A Grade:              Tooradin-Dalmore (3) v Phillip Island (6)                2.45pm

B Grade:              Phillip Island (3) v Dalyston (6)                                  1.30pm

C Grade:              Dalyston (3) v Cora Lynn (6)                                       12.30pm

D Grade:              Dalyston (3) v Tooradin-Dalmore (6)                        11.30am

17 Under:            Phillip Island (3) v Cora Lynn (6)                                10.30am

15 Under:            Korumburra-Bena (3) v Nar Nar Goon (6)               9.40am

13 Under:            Kooweerup (3) v Tooradin-Dalmore (6)                  8.50am

11 Under:            Dalyston (3) v Kilcunda-Bass (6)                                8.00am

Sunday, 21 August, 2022

2nd Elimination Final (4 v 5)

Bunyip Recreation Reserve

A Grade:              Dalyston (4) v Nar Nar Goon (5)                                2.45pm

B Grade:              Nar Nar Goon (4) v Inverloch-Kongwak (5)             1.30pm

C Grade:              Garfield (4) v Nar Nar Goon (5)                                 12.30pm

D Grade:              Nar Nar Goon (4) v Kilcunda-Bass (5)                       11.30am

17 Under:            Inverloch-Kongwak (4) v Tooradin-Dalmore (5)    10.30am

15 Under:            Bunyip (4) v Dalyston (5)                                             9.40am

13 Under:            Cora Lynn (4) v Warragul Industrials (5)                  8.50am

11 Under:            Tooradin-Dalmore (4) v Phillip Island (5)                8.00am

 

RESULTS

A GRADE: Dalyston 40 v Bunyip 50, Kilcunda-Bass 0 v Garfield 20, Kooweerup 10 v Tooradin-Dalmore 90, Nar Nar Goon 36 v Inverloch-Kongwak 38, Phillip Island 31 v Korumburra-Bena 32, Warragul Industrials 57 v Cora Lynn 42.

B GRADE: Dalyston 44 v Bunyip 73, Kilcunda-Bass 43 v Garfield 28, Kooweerup 31 v Tooradin-Dalmore 61, Nar Nar Goon 40 v Inverloch-Kongwak 35, Phillip Island 54 v Korumburra-Bena 24, Warragul Industrials 35 v Cora Lynn 64.

C GRADE: Dalyston 28 v Bunyip 38, Kilcunda-Bass 21 v Garfield 58, Kooweerup 24 v Tooradin-Dalmore 24, Nar Nar Goon 26 v Inverloch-Kongwak 28, Phillip Island 34 v Korumburra-Bena 34, Warragul Industrials 28 v Cora Lynn 43.

D GRADE: Dalyston 22 v Bunyip 31, Kilcunda-Bass 38 v Garfield 26, Kooweerup 11 v Tooradin-Dalmore 41, Nar Nar Goon 31 v Inverloch-Kongwak 40.

17 UNDER: Dalyston 49 v Bunyip 16, Kilcunda-Bass 38 v Garfield 20, Kooweerup 17 v Tooradin-Dalmore 22, Nar Nar Goon 22 v Inverloch-Kongwak 52, Phillip Island 43 v Korumburra-Bena 41, Warragul Industrials 28 v Cora Lynn 46.

15 UNDER: Dalyston 23 v Bunyip 24, Kilcunda-Bass 20 v Garfield 0, Kooweerup 15 v Tooradin-Dalmore 20, Nar Nar Goon 17 v Inverloch-Kongwak 25, Phillip Island 43 v Korumburra-Bena 31, Warragul Industrials 18 v Cora Lynn 27.

13 UNDER: Dalyston 25 v Bunyip 15, Kilcunda-Bass 4 v Garfield 37, Kooweerup 15 v Tooradin-Dalmore 5, Nar Nar Goon 38 v Inverloch-Kongwak 9, Phillip Island 37 v Korumburra-Bena 11, Warragul Industrials 20 v Cora Lynn 19.

11 UNDER: Dalyston 20 v Bunyip 3, Kilcunda-Bass 12 v Garfield 10, Kooweerup 7 v Tooradin-Dalmore 14, Nar Nar Goon 22 v Inverloch-Kongwak 10.

 

LADDERS

A GRADE                            W           L             D            F             A            %            PTS

Inverloch-Kongwak          17           1             0             916        423        216.55   68

Bunyip                                 15           3             0             928        534        173.78   60

Tooradin-Dalmore           15           3             0             847        602        140.70   60

Dalyston                             14           4             0             731        540        135.37   56

Nar Nar Goon                    12           6             0             818        660        123.94   48

Phillip Island                      8             10           0             815        736        110.73   32

Korumburra Bena            8             10           0             609        654        93.12     32

Cora Lynn                           7             11           0             670        666        100.60   28

Garfield                               6             12           0             610        753        81.01     24

Warragul Industrials        5             13           0             653        1020      64.02     20

Koo Wee Rup                    1             17           0             406        1055      38.48     4

Kilcunda Bass                    0             18           0             0             360        0.00       0

B GRADE                            W           L             D            F             A            %            PTS

Tooradin-Dalmore           17           1             0             1040      637        163.27   68

Bunyip                                 15           3             0             962        583        165.01   60

Phillip Island                      14           4             0             900        705        127.66   56

Nar Nar Goon                    13           5             0             917        565        162.30   52

Inverloch-Kongwak          12           5             1             845        589        143.46   50

Dalyston                             11           7             0             881        804        109.58   44

Kilcunda Bass                    7             10           1             764        770        99.22     30

Garfield                               5             12           1             640        840        76.19     22

Cora Lynn                           4             12           2             654        862        75.87     20

Koo Wee Rup                    4             12           2             562        807        69.64     20

Korumburra Bena            2             15           1             549        865        63.47     10

Warragul Industrials        0             18           0             509        1196      42.56     0

C GRADE                            W           L             D            F             A            %            PTS

Bunyip                                 18           0             0             818        274        298.54   72

Inverloch-Kongwak          14           3             1             761        360        211.39   58

Dalyston                             13           5             0             645        444        145.27   52

Garfield                               13           5             0             649        461        140.78   52

Nar Nar Goon                    12           5             1             566        400        141.50   50

Cora Lynn                           11           7             0             571        510        111.96   44

Phillip Island                      8             9             1             518        534        97.00     34

Tooradin-Dalmore           5             12           1             430        556        77.34     22

Koo Wee Rup                    5             12           1             377        532        70.86     22

Korumburra Bena            3             14           1             420        618        67.96     14

Kilcunda Bass                    3             15           0             344        763        45.09     12

Warragul Industrials        0             18           0             278        925        30.05     0

D GRADE                            W           L             D            F             A            %            PTS

Inverloch-Kongwak          14           0             0             589        272        216.54   56

Bunyip                                 13           2             0             641        283        226.50   52

Dalyston                             12           3             0             635        312        203.53   48

Nar Nar Goon                    10           4             0             521        297        175.42   40

Kilcunda Bass                    7             8             0             429        442        97.06     28

Tooradin-Dalmore           6             9             0             394        491        80.24     24

Cora Lynn                           4             11           0             326        502        64.94     16

Garfield                               3             12           0             345        532        64.85     12

Phillip Island                      2             12           0             264        624        42.31     8

Koo Wee Rup                    2             12           0             232        581        39.93     8

Korumburra Bena            0             0             0             0             20           0.00       0

Warragul Industrials        0             0             0             0             20           0.00       0

17 UNDER                          W           L             D            F             A            %            PTS

Dalyston                             18           0             0             908        308        294.81   72

Korumburra Bena            16           2             0             723        346        208.96   64

Phillip Island                      15           3             0             891        483        184.47   60

Inverloch-Kongwak          14           4             0             783        403        194.29   56

Tooradin-Dalmore           10           8             0             566        532        106.39   40

Cora Lynn                           9             9             0             509        531        95.86     36

Bunyip                                 8             10           0             542        570        95.09     32

Koo Wee Rup                    8             10           0             456        483        94.41     32

Nar Nar Goon                    4             14           0             446        653        68.30     16

Kilcunda Bass                    4             14           0             418        685        61.02     16

Warragul Industrials        2             16           0             324        828        39.13     8

Garfield                               0             18           0             181        925        19.57     0

15 UNDER                          W           L             D            F             A            %            PTS

Inverloch-Kongwak          17           1             0             501        243        206.17   68

Phillip Island                      16           2             0             616        312        197.44   64

Korumburra Bena            14           4             0             519        366        141.80   56

Bunyip                                 13           4             1             474        329        144.07   54

Dalyston                             11           7             0             374        347        107.78   44

Nar Nar Goon                    9             8             1             423        391        108.18   38

Koo Wee Rup                    8             10           0             386        405        95.31     32

Kilcunda Bass                    7             11           0             314        404        77.72     28

Tooradin-Dalmore           5             13           0             328        419        78.28     20

Cora Lynn                           4             14           0             283        425        66.59     16

Warragul Industrials        3             15           0             346        563        61.46     12

Garfield                               0             18           0             0             360        0.00       0

13 UNDER                          W           L             D            F             A            %            PTS

Phillip Island                      17           1             0             659        196        336.22   68

Nar Nar Goon                    15           3             0             539        236        228.39   60

Koo Wee Rup                    15           3             0             524        247        212.15   60

Cora Lynn                           13           4             1             442        219        201.83   54

Warragul Industrials        12           6             0             411        303        135.64   48

Tooradin-Dalmore           9             8             1             305        234        130.34   38

Inverloch-Kongwak          8             10           0             291        320        90.94     32

Korumburra Bena            6             10           2             294        328        89.63     28

Dalyston                             5             13           0             130        434        29.95     20

Garfield                               4             14           0             240        435        55.17     16

Kilcunda Bass                    1             17           0             114        545        20.92     4

Bunyip                                 1             17           0             107        559        19.14     4

11 UNDER                          W           L             D            F             A            %            PTS

Nar Nar Goon                    14           0             0             394        51           772.55   56

Inverloch-Kongwak          12           2             0             285        85           335.29   48

Dalyston                             11           4             0             169        88           192.05   44

Tooradin-Dalmore           11           4             0             190        125        152.00   44

Phillip Island                      7             6             1             177        186        95.16     30

Kilcunda Bass                    6             8             1             122        209        58.37     26

Cora Lynn                           4             9             2             112        195        57.44     20

Koo Wee Rup                    3             9             2             87           168        51.79     16

Bunyip                                 1             14           0             81           295        27.46     4

Garfield                               1             14           0             47           242        19.42     4

Korumburra Bena            0             0             0             0             20           0.00       0

Warragul Industrials        0             0             0             0             0             0.00       0