clubs

ALEX SCOTT & STAFF
WEST GIPPSLAND FOOTBALL
NETBALL COMPETITION

Pubished on 15 May 2017
West Gippsland stars ready for interleague clash

Size and athleticism are hallmarks of the inaugural Alex Scott and Staff West Gippsland Football Netball Competition senior interleague football team.

Coach Tom McQualter named his final squad following last night’s training session at Korumburra Showgrounds and ahead of Saturday’s Worksafe Community Championships clash with Riddell and District Football Netball League.

The side includes even contributions from either end of the newly-formed competition, with 12 players from the former Ellinbank District Football League clubs and 11 from former Alberton Football Netball League clubs making up the 23-man squad, which includes one emergency.

League leading goal-kicker Nathan Langley (Cora Lynn) and experienced campaigner Jaymie Youle (Phillip Island) headline the side, while promising young stars Michael Marotta (Dalyston) and Jack Taylor (Phillip Island) also made final the cut.

McQualter was confident the side was suitably equipped to succeed at Macedon on Saturday.

“The numbers we’ve had on the track at the first two training sessions has been extremely encouraging and the quality of players we’ve had to pick from has been fantastic as well,” McQualter said.

“We feel we’ve got a great blend of height, speed and positional flexibility that should make us pretty hard to match up on across the ground.

“The average age of our side is less than 25 years so there will be plenty enthusiasm and it’s also a great sign for the future of representative footy in this competition.”

Open netball team coach Christie Hillberg has also named a strong side ahead of Saturday’s clash at Macedon’s Tony Clarke Reserve, featuring plenty of premiership and representative netball experience.

The day kicks off with under-18 football at 11.45am, followed by 17-and-under netball at 12.30pm and the open netball and senior football at 2.30pm.

 

ALEX SCOTT & STAFF WEST GIPPSLAND FNC SENIOR FOOTBALL INTERLEAGUE TEAM:

Jason Fisher, Joel Gibson, Michael Whyte (Bunyip); Nathan Gillis, Ryan Gillis, Jeremy Monckton, Nathan Langley, Tim Payne, Billy Thomas (Cora Lynn); Blake Carew, Michael Marotta, Clay Tait (Dalyston); Daniel Helmore (Garfield); Corey Casey, Toby Mahoney, Tom Wyatt (Inverloch- Kongwak); Nathan Voss (Koo Wee Rup); Michael Cooke (Korumburra- Bena); Matt Stevens (Nar Nar Goon); Mark Griffin, Jack Taylor*, Jarrod Witnish, Jaymie Youle (Phillip Island)

ALEX SCOTT AND STAFF WEST GIPPSLAND FNC OPEN NETBALL INTERLEAGUE TEAM:

Meaghan Musgrave, Lou Walsh (Cora Lynn); Britt Thomas (Dalyston); Gemma Dixon, Christie Hillberg (c), Kimberley Hillberg, Annaliese Van Rooye (Korumburra-Bena); Shannon Johns, Georgia Keysers (Nar Nar Goon)

ALEX SCOTT AND STAFF WEST GIPPSLAND FNC UNDER-18 FOOTBALL INTERLEAGUE TEAM:

(Announced Thursday, 11 May)

ALEX SCOTT AND STAFF WEST GIPPSLAND FNC 17-AND-UNDER NETBALL INTERLEAGUE TEAM:

Tyra Schade (Cora Lynn); Hannah Carew, Alana McRae, Hayley Verboon (Dalyston); Sophie Bolam, Alex Burke (Inverloch-Kongwak); Natasha Bindley (Koo Wee Rup); Chloe Hogg, Ellie Holmes, Shae Kyle (Korumburra-Bena)